בין האצבעות

קרדיט: shutterstock.com

מקור הברכה

קרדיט: shutterstock.com

מסורת שונות לברכת כוהנים

ברכת כהנים באתר הפיוט

באתר הפיוט והתפילה מרוכזים כ 20 מסורות שונות לברכת כוהנים.
אתר הפיוט הוא פרויקט ייחודי שמטרתו לשמר ולהחיות מסורות, שירה, תפילה ומוזיקה יהודית בנות אלפי שנים מכל קהילות ישראל. האתר מנגיש לקהל את עולם הפיוט והתפילה. מאגר הפיוטים והתפילות שבאתר מכיל ביצועים פופולאריים וביצועים פחות מוכרים.

זו לא ברכה בלי שלום

Syda Productios/shutterstock.com

Syda Productios/shutterstock.com

ר' מני דשאב ור' יהושע דסכנין בשם ר' לוי: גדול שלום שכל הברכות וטובות ונחמות שהקב"ה מביאן על ישראל חותמין בשלום, בקריאת שמע – "פורס סוכת שלום", בתפילה – "עושה שלום", בברכת כהנים – "וישם לך שלום".

מישהו מציץ

Sergey Nivens/shutterstock.com

Sergey Nivens/shutterstock.com

"הִנֵּה זֶה עוֹמֵד אַחַר כָּתְלֵנוּ" (שיר השירים ב, ט) – אחר כתלי בתי כנסיות ובתי מדרשות.
"מַשְׁגִּיחַ מִן הַחֲלֹּנוֹת" – מבין כתיפות של כהנים.
"מֵצִיץ מִן הַחֲרַכִּים" – מבין אצבעותיהם של כהנים. ענה דודי ואמר לי – מה אמר לי? "יְבָרֶכְךָ ה' וְיִשְׁמְרֶךָ".

(פסיקתא דרב כהנא, מהדורת מנדלבוים, פרשה ה ד"ה ד"א דומה דודי)

כהן, לאונרד כהן

לאונרד כהן הוא זמר קנדי־יהודי מפורסם שנפטר בסוף שנת 2016. בשיריו הוא עוסק בחוויות של האדם בעולם המודרני, והוא מתאר בהם את אהבותיו ואת אכזבותיו בשילוב שאלות על משמעות החיים. כהן, שגדל בבית יהודי, שאב השראה לשיריו גם מן המקורות היהודיים, ושזר קטעים מפרקי התנ"ך או מתפילות שונות בשיריו.

  • התבוננו בקטע מהופעתו האחרונה בישראל (עד דקה 04:17) – שימו לב לידיים שלו בשעה שהוא שר את ברכת הכוהנים. מה לדעתכם הוא מנסה להעביר לקהל שלו? (רמזים: חשבו על שם משפחתו, שימו לב למילה שהוא מדגיש כשהוא מרים את ידיו.)

קרדיט: יומן – לאונרד כהן / כאן 11, 2016

ברכת הכוהנים בכותל המערבי

ברכת הכוהנים הייתה במקורה חלק מעבודת בית המקדש. לאחר החורבן, קיימו את המנהג בבתי הכנסת, כחלק מתפילות הבוקר וסביב אירועים שונים בחיי האדם והקהילה.
החל משנת 1970 החלו לקיים את מעמד ברכת הכוהנים בכותל המערבי, פעמיים בשנה – בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח. במעמד מרגש זה אלפי כוהנים מברכים את המוני המתפללים.

  • מדוע לדעתכם אדם בוחר להגיע לכותל המערבי בירושלים לשמוע את ברכת הכוהנים עם עוד מאות ואף אלפי אנשים?

קרדיט: ירושלים ברכת כהנים פסח / WESTERN WALL NEWS, 2017

שתי כפות ידיים יכולות להכיל עולם ומלואו

יפעת בצלאל, עפרונות על נייר, פרט מתוך "הסתר פנים". יפעת בצלאל, © באדיבות האמנית

יפעת בצלאל, עפרונות על נייר, פרט מתוך "הסתר פנים". יפעת בצלאל, © באדיבות האמנית

שימו לב לצורה של הידיים, הפישוק בין האצבעות דומה למחוות הידיים בברכת הכוהנים. ההצעה המקובלת היא שהפישׂוק בין האצבעות נותן לכף היד כולה צורה של האות שי"ן, אשר מסמלת את שם האל "שדי". התבוננות נוספת בצורת הידיים לפי הציור שלפנינו, שהוצג בשנת 2015, מעלה בדמיון גם את האות V באנגלית, שהרבה פעמים מסמלת ניצחון (v מסמלת victory).

  • התבוננו היטב לעומק התמונה – מה נמצא בין כפות הידיים או מאחוריהן? מה הקשר לדעתכם לברכת הכוהנים ולמחווה שיוצרות האצבעות?

ברכת כהנים

בִּרְכַּת כֹּהֲנִים מופיעה בספר במדבר במסגרת ציווי על הכהנים לברך את בני ישראל. הברכה מורכבת משלושה פסוקים ולכן נקראת גם "ברכה משולשת".
ברכת הכוהנים מלווה תפילות יומיות וטקסים שונים בחיי העם היהודי, הברכה נאמרת על ידי הכהנים בנשיאת כפיים, כאשר ידיהם מושטות כלפי הציבור. פסוקי ברכת כהנים משמשים גם בהזדמנויות נוספות: בזמן הכנסת ספר תורה לבית כנסת, בבר מצווה, בפדיון הבן ובחופה.

לכל עם יש שם

תינוק שנולד ותגית שם על היד שלו ושל אמו.

תינוק שנולד ותגית שם על היד שלו ושל אמו.
ESB Professional/shutterstock.com

כחלק מהברכה האלוהית, נאמר בפסוק כז שהאל "שם את שמו על העם".
ננסה לברר מה כוונת המשפט, האם מדובר בפעולה גופנית או בדימוי שיש מאחוריו משמעות . תחילה נסו להיזכר אם בחרתם פעם שֵם למישהו או למשהו, ואיך הרגשתם כלפיו.

ברכת הכוהנים על פי מסע בין כוכבים

כוחה של מילה: קללות וברכות בתקופת המקרא

 ספרי קודש על חרסים

ספרי קודש על חרסים
Naunakhte, Aechtungstext2,_Wikimedia Commons, CC BY 3.0

 

למילים יש כוח, זה לא חדש. מטקסטים שונים בתנ"ך אפשר ללמוד שבעת העתיקה ייחסו משמעות רבה לברכה או לקללה, וכך גם בתרבויות שונות במרחב המזרח הקדום. ברכות, כמו ברכת הכוהנים, יכולות לספק הגנה לאדם, וקללות יכולות לסכנו.

הברכה ששודדי הקברים בירושלים פספסו

ברכת כוהנים