תבורך מנשים יעל

"תְּבֹרַךְ מִנָּשִׁים יָעֵל אֵשֶׁת חֶבֶר הַקֵּינִי מִנָּשִׁים בָּאֹהֶל תְּבֹרָךְ…" רַבִּי אֶלְעָזָר אָמַר: תבורך מִנְּשֵׁי דּוֹר הַמִּדְבָּר שֶׁהֵן יוֹשְׁבוֹת בְּאֹהָלִים, שֶׁנֶּאֱמַר: "אִישׁ לְפֶתַח אָהֳלוֹ" (במדבר יא, י).
וְלָמָּה תְּבֹרָךְ מֵהֶם?
הֵן יָלְדוּ וְקִיְּמוּ אֶת הָעוֹלָם, וּמֶה הָיָה מוֹעִיל לָהֶם שֶׁאִלְמָלֵא הִיא, כְּבָר הָיוּ אֲבוּדִין.

איך ידעו הכוכבים?

vlastas/shutterstock.com

ביום הרביעי, כפי שמתואר בסיפור בריאת העולם, ברא אלוהים את השמש והירח. כפי שכתוב בספר בראשית: "יְהִי מְאֹרֹת בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם", והתנה אלוהים עם השמש שיהיה עומד באמצע השמים בימי יהושע, כפי שכתוב: "וַיַּעֲמֹד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם" (יהושע י, יג), והתנה אלוהים עם הכוכבים שילחמו בסיסרא, כפי שכתוב: "הַכּוֹכָבִים מִמְּסִלּוֹתָם נִלְחֲמוּ עִם סִיסְרָא" (שופטים ה, כ).

על פי אוצר המדרשים (אייזנשטיין), יונה עמוד 221

מים? חלב!

עוּרִי עוּרִי

הקריאה "עורי עורי" מופיעה במקרא לראשונה בשירת דבורה, שם נדמה כי דבורה מדברת אל עצמה או מביעה דברים שנאמרו לה. במילים פשוטות: התעוררי! התחילי לפעול!

הקריאה מופיעה במקום נוסף בתנ"ך, בספר ישעיהו נב, א: "עוּרִי עוּרִי לִבְשִׁי עֻזֵּךְ צִיּוֹן לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִפְאַרְתֵּךְ יְרוּשָׁלִַם …" הנביא פונה אל העיר ירושלים (ציון) ומבקש ממנה שתחזור להיות חגיגית ומקודשת.
גם בפיוט  לערב שבת "לְכָה דוֹדִי", שחובר במאה ה-16, מופיעה הקריאה "עורי עורי". העיר ירושלים צריכה להתעורר משום שכבוד האל וקדושת השבת עתידים להיכנס אליה: "הִתְעוֹרְרִי הִתְעוֹרְרִי / כִּי בָא אוֹרֵךְ קוּמִי אוֹרִי / עוּרִי עוּרִי שִׁיר דַּבֵּרִי / כְּבוֹד ה' עָלַיִךְ נִגְלָה".

וקפיצה קטנה בזמן – הצירוף "עורי עורי" מופיע גם בשירם של הדג נחש ואברהם טל שנכתב בשנת 2015. השיר קורא לאזרח להתעורר ולהתערב בנעשה סביבו במדינה.

דבורה באומנות

Adriene Cruz, Deborah Under The Palm Tree ,1995

אדריאן קרוז היא אומנית אפריקאית-אמריקאית בת-זמננו, ילידת שכונת הארלם שברובע מנהטן בניו יורק. קרוז יוצרת יצירות אומנות מרהיבות מבדים צבועים ומעוטרים בסגנון שִׁבְטִי.

שירת דבורה

לכבוד שנת ה-66 למדינת ישראל, הלחינה המוזיקאית נורית הירש את פסוקי שירת דבורה. הזמרת והשחקנית אסתר רדא ביצעה את קטע השירה יחד עם תזמורת סימפונט רעננה בטקס הדלקת המַשׂוּאות בירושלים. באותה השנה נושא הטקס היה: "זמן נשים – הישגים ואתגרים", ו-14 נשים הדליקו בו משואות.

תכסיסי מלחמה

כדי להבין את תוכנית הקרב השלמה יש לקרוא את פרק ד, שם מתוארת התוכנית, וגם את פרק ה (שירת דבורה), שם מתואר הביצוע. כשקוראים את שני הפרקים, מבינים את התוכנית בשלמותה.

דבורה הנביאה

אילו היו נערכות היום בחירות בישראל, אילו מנהיגים מהמקרא היו יכולים להיבחר? הסרטון עוקב אחר תכונותיה המיוחדות של דבורה הנביאה.

נחל קישון

נַחַל קִישׁוֹן הוא נחל איתן הזורם מאזור ג'נין בשומרון דרך עמק יזרעאל ועד לים התיכון. אורכו כ-70 קילומטרים. הנחל מוזכר בתנ"ך בכמה מקומות – בספר שופטים ובספר מלכים.

תבור-טבור

צבא המרכבות

מרכבה בעלת גלגלי חישורים, במרכבה לוחם אוחז קשת ויורה חץ . מוזיאון המזרח הקדום, איסטנבול. צילום: Dr. Osama Shukir Muhammed Amin, מתוך ויקישיתוף, CC BY-SA 4.0

 

המרכבות מוכרות לנו מציורי קיר, משרידים (חלקי מרכבות שנשתמרו) ומממצאים קטנים כמו חפצי אומנות שנמצאו בחפירות ארכאולוגיות. לפי הממצאים, נראה כי המרכבה שהיתה בשימוש בכנען הייתה בעלת שני גלגלים ורתומה לסוס אחד או שניים.

מהלך קרב דבורה וסיסרא

איור המפה: איל אילת

לדבורה ולברק יש תוכנית כיצד להפיל בפח את סיסרא ואת צבאו. אומנם הצבא של סיסרא גדול יותר מזה שעומד לרשותם ומצויד במרכבות ברזל גדולות, אבל לפעמים הגודל והציוד הכבד הם דווקא חיסרון ולא יתרון.

דבורה וברק