קללה של חכם

איור: shutterstock.com

עלי מבקש משמואל לגלות לו את תוכן ההתגלות שחווה, ולבסוף שמואל מגלה לו. לפי המדרש, עלי מאיים על שמואל שאם לא יגלה לו, תבוא קללה על ראשו.

שקיעת שמשו של עלי

איור: shutterstock.com

"וְנֵר אֱלֹהִים טֶרֶם יִכְבֶּה וּשְׁמוּאֵל שֹׁכֵב בְּהֵיכַל ה' אֲשֶׁר שָׁם אֲרוֹן אֱלֹהִים" – אמר ר' חייא בר אבא אמר ר' יוחנן: אין צדיק נפטר מן העולם עד שנברא צדיק כמותו, שנאמר: "וְזָרַח הַשֶּׁמֶשׁ וּבָא הַשָּׁמֶשׁ" (קהלת א, ה). עד שלא כבתה שמשו של עלי זרחה שמשו של שמואל הרמתי.

(תלמוד בבלי, מסכת יומא, דף לח עמוד ב)

הנער שהיה לנביא

  • צפו עד דקה 2:39, אילו מוטיבים חוזרים בסרטון וכיצד הם קשורים בשמואל?

קרדיט: שמואל פרקים א – ז. שמואל- מנער לנביא ולמנהיג / 929 תנך ביחד, 2015

התגלות / אברהם שלונסקי

המשורר אברהם שלונסקי, 1952

המשורר אברהם שלונסקי, 1952. צילום: האנס פין, לע"מ

שדרוג! מעוזר הכוהן לנביא אלוהים

מאוסף  Wadsworth Atheneum museum, Connecticut, מתוך ויקישיתוף

מאוסף Wadsworth Atheneum museum, Connecticut, מתוך ויקישיתוף

המקום: היכל ה'. הזמן: לילה. חושך. רק "נֵר אֱלֹהִים טֶרֶם יִכְבֶּה" (פסוק ג). עלי שוכב במקומו ושמואל משרתו שוכב בהיכל ה'. "וַיִּקְרָא ה' אֶל שְׁמוּאֵל" (פסוק ד).

המשכן בשִׁילֹה

נתוני מפות ©2018 Google, Mapa GISrael, ORION-ME

העיר שִׁילֹה הייתה המרכז המקודש של שבטי ישראל בתקופת ההתנחלות והשופטים. שִׁילֹה הייתה מרכז פולחני ומוקד הנהגת השבטים, העם התכנס בה בשעות מצוקה ומדי שנה בשנה נערכו בה חגיגות דתיות.

מִדָּן וְעַד בְּאֵר שָׁבַע

מוזמנים להאזין לשיר "מדן ועד באר שבע" של תנועות נוער.

באר שבע "מככבת" בסיפורי האבות: זה המקום שבו נטע אברהם עץ אשל וחפר בארות, גם יצחק בנו חפר במקום בארות ויעקב יצא מהעיר באר שבע בדרכו לחרן.

למי צלצלו האוזניים?

Konstantin Kolosov / Shutterstock.com

תרגיל בדמיון מודרך: דמיינו שאתם נכנסים לטירה ומטפסים מעלה מעלה בגרם מדרגות. מטפסים ומטפסים, עד שסוף סוף אתם מגיעים לקצה המגדל ורואים ממש מולכם פעמון גדול.

אֵין חָזוֹן נִפְרָץ

beats1/shutterstock.com

beats1/shutterstock.com

מה משמעות הביטוי "חזון נפרץ"? "חזון" – הכוונה לדברי אלוהים, תחזית, נבואה. "נפרץ" – נפוץ, מתפרץ.

נביא וכהן

מתוך הספר: תגליות מארי וקדמוניות ישראל, מאת: אברהם מלמט, הוצאת מאגנס, ירושלים, תשנ"א) תרגום תעודה שנתגלתה במארי. בתעודה מדווח שליט מקומי על נער, שהאל הופיע בחלומו פעמיים והעביר באמצעותו מסר. המסר נשלח לבדיקת הכוהנים, כדי שיכריעו אם מדובר בנבואת אמת.

 

 

פרק זה מתאר את הפיכתו של שמואל הנער לנביא על ישראל. מן המסופר בפרק זה אנו מבינים שתפקידו של הנביא שונה מתפקידו של הכוהן. שמואל חווה אירוע יוצא דופן כאשר אלוהים פונה אליו באופן ישיר. עלי הכוהן מבין במהרה את המתרחש, אפילו לפני ששמואל מבין זאת. כך גם אנו הקוראים למדים על ההבדלים בין הכוהן ובין הנביא.

נר אלהים

נר חרס.

נר חרס. הנרות המייצגים את התפתחות הנר לאורך התקופות בארץ ישראל. אוצרת התערוכה: אלגרה סבריאגו, צילומים: מריאנה סלצברגר, קלרה עמית

  הנרות בתקופת המקרא ובימי המשנה והתלמוד היו שונים מהנרות של היום. המונח "נר" שימש לציון כלי, לרוב עשוי חרס, שלתוכו יצקו את חומר הבערה והניחו בתוכו את הפתיל.

התגלות אלוהים לשמואל