עשרת הדיברות

בין יציאת מצרים למעמד הר סיני, מתגלים קשיים במעבר מעבדות לחירות: תלונות על מחסור במים ובאוכל ואפילו מלחמה בעמלק.
הסרטון מסכם את פרקים טז-כ בספר שמות.

עשרת הדיברות בחרוזים

אפרים סידון מספר בחרוזים את סיפור מעמד הר סיני וקבלת עשרת הדיברות, ודני קרמן מאייר.

ערפל

 

ויעמדו מרחוק

מציורי התנ"ך של אבל פן. מעמד הר סיני. 1950 בקרוב. באדיבות המשפחה

הצייר היהודי אָבֵּל פַּן הנציח בציוריו את גורל העם היהודי. בשנת 1921 הגיע לארץ ישראל ולימד בבית הספר לאומנות "בצלאל". בארץ הקדיש את זמנו גם ליצירת סדרת ציורים בנושא התנ"ך.
ביצירתו "מעמד הר סיני" המחיש פן את ההבדל בין גודל ההר וגודל המעמד לבן קוטנם של האנשים שהיו נוכחים במעמד. בני ישראל מתוארים כדמויות קטנטנות מול הטבע הגדול והאין-סופי – ההר העצום, השמיים הכהים והאש הבוערת.

ההרים

הר סיני

ג'בל מוסא, הר משה השוכן בדרום סיני. צילום: משה מילנר, לע”מ

הר סיני הוא ההר שעליו ניתנה התורה – הר מתן תורה.
לפי המסופר בספר שמות, בני ישראל חנו מול ההר במדבר סיני בחודש השלישי לצאתם ממצרים. במקרא לא מצוין מיקומו המדויק של ההר. לחוקרים היו הצעות והשערות רבות בנוגע לזיהוי ההר, הקשורות למסלול הנדודים של בני ישראל במדבר.

רואים את הקולות

פירושים רבים ניתנו לביטוי "רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת". היו מי שסברו כי המשמעות של המילה "רואים" כאן היא "מבינים". רשב"ם סבר כי ייתכן שהעם ראה את הדברים שגרמו לקולות. על פי פירוש "כלי יקר", כל מה שיצא מפיו של אלוהים מייד התגשם, וכך העם ראה ממש את האותיות פורחות באוויר. אבן עזרא סבר כי כל ההרגשות מתחברות למקום אחד, כלומר הראייה קשורה קשר הדוק לשמיעה.

עשרת הדיברות

"עֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת" – עשרת הדברים שאלוהים דיבר עליהם וציווה על בני ישראל לעשותם בפרק כ. במקרא הציוויים האלה מכונים "דברים" –  ומקור הביטוי "עֲשֶׂרֶת הַדִּבְּרוֹת" הוא מאוחר יותר, בספרות חז"ל. כל אחד מהדברים הוא "דִּבֵּר", וברבים – "דִּבְּרוֹת". 

האלים בכנען ובסביבתה

צלמית האל בעל, אל הסערה והפריון הכנעני. רשות העתיקות. צילום © מוזיאון ישראל, ירושלים / ארדון בר חמא

בעולם הקדום לכל ממלכה ולכל עיר היה אל ראשי, למשל קוֹס באדום, מִלכֹּם בעמון, כּמוֹשׁ במואב, הֲדַד בארם ובַעַל בפניקיה ובאוגרית. תפקידיו של האל הראשי היו להנהיג את העם במלחמה, להגן על העיר, לדאוג שהקרקע תיתן יבול ולשמור על אנשי העיר. היו גם אלות: ענת אחותו של האל בעל, אשרה אֵם האלים, עשתורת אלת היופי והמלחמה, וכן ילדים של אלים ואלות, קרובי משפחה ואף עוזרים רבים.

שבת

מגילת מדבר יהודה ובה עשרת הדיברות ואיזכור המילה שבת. צילום: ibid, מתוך ויקישיתוף

אלוהים קידש את היום השביעי, שהגיע לאחר ששת ימי הבריאה. על פי ספר שמות יש לשבות ביום השביעי מכל מלאכה, כמו במעשה הבריאה המתואר בספר בראשית.

מעמד הר סיני ומתן תורה

לוחות הברית