הבכור לבית אב"י – דבורה עומר
"וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ שַׁבָּת לַה' שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר." (פסוק ד)
כריכת הספר.

כריכת הספר. כריכת הספר: דבורה עומר, הבכור לבית אב"י, ‏1967,הוצאת עם עובד.איור: מיכאל פאוסט © כל הזכויות שמורות

 

הבכור לבית אב"י (הבכור לבית אליעזר בן יהודה) מתאר את סיפור חייו של איתמר בן אב"י, בנו של מחיה השפה העברית, אליעזר בן יהודה.

להמשך קריאה

דבורה עומר כתבה את הספר לאחר מחקר מעמיק ובשיתוף משפחת בן יהודה. הקטע שלפנינו מתאר כיצד מגיע איתמר בן אבי לבית הספר ואף אחד לא מדבר איתו. הוא מגלה שעושים עליו חרם בגלל אביו ולא מבין מדוע. הוא רץ לאביו, אשר מנסה להסביר לו מדוע מחרימים אותו.

"הצבי הוחרם! הצבי הוחרם! אסור לשום יהודי כשר לקנות את העיתון הזה או לקרוא בו."
"אבל למה, אבא? למה?" לא יכול היה בן ציון להבין.
"בוא, ניגש לשתות משהו," אמר אליעזר, "אנסה להסביר לך, אם כי אני חושש שאתה צעיר מלהבין זאת."
הם ירדו מעל החמור ליד הדלתות הגדולות, הצבועות אדום עז, של שער העיר העתיקה, והתישבו על שרפרפים קטנים. בן ציון לגם בשקיקה את המשקה הקרוי 'סוס', שמכינים ממיץ פירות, והביט אל אביו בציפייה. "אתה יודע בני," פתח אליעזר, "כי ליהודים יש חוק השמיטה, שש שנים עובדים את האדמה, ובשנה השביעית אין מעבידים את השדות, לא זורעים, לא נוטעים. השנה היא השנה השביעית הזאת, שנת השמיטה. אולם אסור לנו לקיימה. רק עתה הקימו החלוצים את המושבות הראשונות, ונטעו את הנטעים הראשונים. אם יחדלו לעבוד עכשיו יאבד הכל. ראשיתה של החקלאות העברית בארץ ישראל תיחרב. לכן כתבתי בעיתון "הצבי" נגד שנת השמיטה. ולכן יצא עלי כל הקצף הזה מעם החוגים החרדים. (מתוך עמוד 55 בספר הבכור לבית אב"י)
  • כיצד מתקשר הקטע מתוך הסיפור לפרק כה בוויקרא?
  • לפי הקטע שקראתם, מה אליעזר בן יהודה חושב על שנת השמיטה?
  • מה הוא הציע לעשות? ומדוע הוא הוחרם על־ידי תושבי ירושלים?