פינוקיו

Enrico Mazzanti, פינוקיו – האיור המקורי של הספר, מתוך ויקיפדיה

נגר איטלקי מגלף בובה מבול עץ והוא מכנה אותה "פינוקיו". לאחר שהוא מסיים לבנות את פינוקיו ומלמד אותו ללכת, פינוקיו בורח מיד הישר לעיירה הסמוכה. הוא נתפס בידי שוטר, וגורם למעצרו של אביו. כשפינוקיו חוזר הביתה הוא אינו מוצא אוכל ובוכה עד אשר נרדם כשרגליו מונחות על הגחלים. בבוקר למחרת הוא מתעורר ומגלה כי רגליו נשרפו כליל במהלך הלילה. בינתיים ג'פטו חוזר לביתו ובידו שלושה אגסים שרצה לאכול, אך כשראה את פינוקיו רעב וחסר רגליים נתן לו לאכול את האגסים והכין לו זוג רגליים חדשות.
בהכרת תודה פינוקיו מבטיח ללכת לבית הספר. לג'פטו אין כסף לקנות לפינוקיו ספר לימוד, והוא מוכר את המעיל היחיד שלו וקונה בכסף ספר לימוד.
פינוקיו יוצא לכיוון בית הספר, אך בדרכו הוא רואה קהל הנאסף לראות הצגת תיאטרון. פינוקיו מוכר את ספר הלימוד תמורת כרטיס להצגה. במשך ההצגה, מנהל התיאטרון מחליט להשתמש בפינוקיו לחימום ארוחת הערב שלו. אך לבסוף מרחם עליו ונותן לו חמישה מטבעות זהב לתת לאביו ג'פטו. בעודו צועד בדרך לביתו, הוא פוגש בשועל ובחתול הגוזלים ממנו את כספו… פינוקיו ממשיך לרצות טוב אך חוזר לסורו ונתקל בצרות רבות, עד שהוא לומד את הלקח והופך לילד של ממש.