שחור על לבן
"וַתֹּאמֶר אֶל הַמֶּלֶךְ אֱמֶת הָיָה הַדָּבָר אֲשֶׁר שָׁמַעְתִּי בְּאַרְצִי עַל דְּבָרֶיךָ וְעַל חָכְמָתֶךָ." (פרק י, ו)

יהודי אתיופיה עלו לארץ בשני מבצעי עלייה גדולים: "מבצע משה" בשנת 1984 ו"מבצע שלמה" בשנת 1991.

להמשך קריאה

ילדי העולים משני מבצעי העלייה שנולדו בארץ הם "צברים", אולם יש ביניהם כאלה שעדיין מרגישים את המורכבות של תהליך הקליטה בארץ. שאלות מורכבות של תרבות, שייכות, דת ואמונה, הרגלים, אורח חיים, פערים תרבותיים – היו חלק מתהליך הקליטה.
אחד המיזמים התרבותיים הישראליים שקירב וחשף את התרבות האתיופית לכלל הציבור בארץ, הוא "הפרויקט של עידן רייכל". רייכל עצמו יליד כפר סבא, בילדותו למד מוזיקה ובשירות הצבאי היה בלהקה צבאית. לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי עבד בפנימייה, ושם פגש לראשונה בני נוער עולים מאתיופיה ונחשף לתרבות האתיופית ולמוזיקה העממית. זו הייתה תחילתו של "הפרויקט של עידן רייכל", אשר מורכב רובו מזמרים יוצאי אתיופיה ונשען על מקצבים ועל מלודיות מהמוזיקה האתיופית. השפה האמהרית שזורה במילות השירים, והשאר? היסטוריה.

  • מדוע לדעתכם מרגישה הזמרת כברה קסאי שלא רוצים לשמוע אותה?
  • עידן רייכל אומר בסרט שהאיש שפגש קודם לכן, חזק ממנו פי 20. מדוע? במה?
  • אם אתם מקהילת "ביתא ישראל" – קהילת יהודי אתיופיה – תוכלו לספר לכיתה את סיפור המשפחה שלכם.

קרדיט: קטע מתוך הסרט "שחור על לבן", המתעד נסיעה של היוצר עידן רייכל עם שני זמרים ממוצא אתיופי, חברי ההרכב המוזיקלי שלו, להופעה באתיופיה. במאי: תומר הימן, 2007. ערוץ היוטיוב של beitavichaivideo